Nejbližší akce: TRUTNOV, víkendové cvičení 3.-4.6.

7/8/2018 Brilantní Geeta a její hloubka

,,I pray each day, that when I am born again, that my Guru will be my father.“

Jak jsem zmínila, je to poprvé co jsem zažila Geetu, první dceru BKS Iyengara a současnou ředitelku RIMYI, jak učí lekci, i při medical class. Musela jsem to nechat v sobě usadit.

Její lekce pro mě byla naprosto bravurní, ostrá jak břitva, chytrá, celistvá, moudrá, hluboká, razantní, nesmlouvavá, zábavná, divoká, akční, naplněná.

Poznali byste to také, tak TOTO je ten zdroj, najednou proti ní ostatní učitelé jsou učni a studentíci a je to jen částečné předání této ohnivé brilantnosti. Ona vždy přijde s něčím novým, ale zároveň mnohokrát řečeným, ale novým způsobem vede k objevování daného bodu. Např. právě propojení Adho Mukha Baddha Konasany a Tittibhasany, ve dvou rozdílných pozicích pro kyčle, ale jednotného protažení páteře dopředu.

Napadá mě, když takto učí Geeta, jak asi musel učit BKS Iyengar? O rok a půl jsem ho nestihla a docela mě to mrzí. Vy, co chodíte na lekce, a lekce vás baví a říkáte si třeba jak je Iyengar jóga super, tak říkám, že nepředávám ani 1 % toho, co je cítit tady. A z vašich feedbacků vím, že i to málo co předávám, je pro mnoho lidí skvělé.

´Teď se soustřeď´´ mi běží hlavou, když Geeta začíná vést. Teď je šance, a za chvíli tu podobný učitel nemusí být. Právě teď ona vydává veškerou sílu, co jí zbývá, aby nás probrala z mayi, a učila. Nemusela by, mohla by psát odborné články, překládat knihy, věnovat se nového předělání a dokumentaci celé knihovny, která teď probíhá, mohla by se věnovat sobě a dělat pranayamu, ale je tu a učí středeční ženskou lekci, která je vždy narvaná.

Člověk by si řekl, stará paní, která sedí na podiu, kam jí musí lidé dovést. Než dojde z protějšího domu, kde bydlí celá rodina, do sálu v 1.patře, může to trvat tak 10 min. Ale pak začne učit. Od prvního momentu intenzita, která vás nutí zaktivovat vše od tělesné schránky, inteligenci mysli i srdce, po bdělost, všechny nástroje, co máme, abychom byli otevření a pochytili na vědomé úrovni co nejvíce.

Geeta je při učení rajasická (proto i tato metoda celá působí intenzivně a rajasicky, pro mnohé příliš násilně a drsně) a je naprosto – použila bych slovo – neohrožená. Fearless. Nebojí se říct a seřvat vás za cokoliv. Poukázat NETAKTNĚ na vaše slabosti a falešné přemýšlení viparyaya. Můžete být slavný herec, movitý američan, který ten měsíc tady bydlí v 5*Marriottu, populární známý učitel západu, který vydává knihy a učí přes 20 let, a tady je to jedno. Seřvou vás stejně jako obyčejného studenta jako jsem já 😀 Ten řev totiž někdy je jediné, co funguje na otupělou, unuděnou nepozornou mysl.

Cutting fierceness. Šok. Probuzení. Jako když třeba hlasitě bouchnou dveře a vyletíte a všechno se zaktivuje do stavu připravenosti k úprku v případě nebezpečí. Nebo máte přejít po žhavých uhlících, ponořit se do ledu, nebo jdete po úzkých stezkách v horách a vedle vás propast, nebo jste právě o vlásek unikli nehodě a jste plně přítomni, vnímáte a cítíte najednou desetkrát víc, všechny čakry rozvibrovaný.

Do takové pozornosti umí Iyenagři člověka dostat. To samé Abhi i Sunita. Pokud Iyengar byl 100x intenzivnější, nedivím se, že to byl pro lidi takový stres sem jezdit a „přežít“ to tady. Já z Geety měla chvíli taky dobrý bobky.

Docházím k tomu, že i brilantní mistři jsou jen lidé se svými vrtochy mysli vrtti, a chápu jí, že se rozčiluje, když vidí jaký nesmysly pořád lidi dělají, a i když Iynegar plno věcí předal, lidi to zapomenou, nepoužívají, necvičí, nezkouší, nebo jim to je jedno.

Tak příště poznámky o tom zastrčeným zadku 🙂 „It is fashionable nowadays to exhibit buttocks, and hide the belly, so now you have to hide the buttocks“

V příštích postech: Dětské lekce, máme novou učitelku Jóga súter, Medical class, Vipassana, necenzurovaný příspěvek …

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.