Nejbližší akce: TRUTNOV, víkendové cvičení 3.-4.6.

21/8/2018 Pranayama s Geetou Iyengar

Překvapení. Ať jsou mé emoce z Geety lekcí jakékoliv, je to mistryně ve svém oboru. To se nedá popsat. Nebudu předstírat, bylo pro mě těžké se v druhé řadě uvolnit. Nedovolila jsem si hnout brvou a pohnout rukou jinak než řekla. Pranayama s ní byla ostrá, přítomná. Snad jsem se nikdy v životě ještě nevybičovala k takovému soustředění jako na jejích lekcích.

Vyučovala digital pranayama – prstová Nadi Sodhana. „Vím, že tu mnozí z vás nepraktikují pranayamu pravidelně, ač jste na advanced class. Dneska jsou otevřené lekce všude, hlavně aby se lidé učili a dostali k józe, ale nejsou připraveni. Přesto budu učit alespoň hrubý základ. Říkáte Geeta neučí filosofii, ale víte, že mysl ráda poslouchá filosofii, filosofie je dobrá akorát pro uši, ego ji rádo poslouchá, ale tělo pak neposlouchá“ Bez těla nelze jít hlouběji.

Release – normally we have this thirst and hunger for knowledge, it is good to have this kind of thirst, but it makes space for many desires, and this desire creates tension in the throat and the brain, so drop this desire and this thirst right now to release the facial muscles, let the throat be passive, let the brain be passive over there

Niyama: čistota = součást čistoty v józe je i mít čisté ostříhané nehty, pokud děláte pravidelně pranayamu – digital – tak je máte automaticky ostříhané, protože nehty by jinak ryly do kůže, která je velmi delikátní. Digital pranayama se provádí umístněním špiček nehtů, proto tam nemohou být nehty.

Savasana a nastavení podpaží – pokrčte lokty a dlaně otočte směrem k obličeji, malíková hrana a hrana zápěstí u malíku se musí přibližovat k obličeji a palec od obličeje, jako byste dělali Sarvangasanu, vsadím se, že jste nikdy nezkoušeli tlači malíky a malíkovou hranu u Sarvangasany do zad.

Rotujte nadloktí zevnitř ven, stejně tak samotný loket, outer to inner to open armpits, in area of armpits there are many blood vessels, the energy is stored here, they need to be opened, then strech your arms.

Scoliosis: pro skoliózu je třeba na pranayamu sedět opřeni na rohu, aby se páteř vyrovnala.

Prsty: podívejte se na otevřenou dlaň, zavřete ukazováček a prostředníček do dlaně, malík a prsteníček se spojí s palcem. Klade se úplně horní část prstů, bříško zeshora, na místo těsně pod nosní přepážkou.

Smysly: jnanendiyas – musíme poznat své smysly, nos, je určený pro dech, a pro čich, měli bychom znát celý svůj nos, abychom ho mohli dobře používat. Když jdete sem do sálu, vstup je docela malý. Ale přijdete do sálu, a najednou vidíte velký sál uvnitř. Stejně tak náš nos, vstup dovnitř je maličký, máme dvě nosní dírky, ale když dýcháme tak ten prostor je veliký. „The space inside is great. A my se učíme tento veliký prostor poznat“

Nosní dírky: vede jimi dech, měli bychom jej umět hlídat, jak jimi prochází dech, představte si když máte jedno dítě, jak o něj pečujete, staráte se o vše co potřebuje, věnujete se jeho vzdělání a všem potřebám, a když máte 2 děti, je to najednou těžší, stejně tak je těžké sledovat co se děje v obou nosních dírkách.

Základ: normální dech, dlouhý výdech, dlouhý nádech, hruď dopředu a nahoru, dopředu nahoru, dopředu nahoru, otevírejte, na konci nádechu umístěte prsty na nos, a skrze napůl přivřený nos vydechněte, hned ruka dolů, a normální dechy. Nepředstírejte přede mnou ani před sebou, že máte delší výdech a hned jak dodechnete, dejte ruku dolů. Normální dechy mezi cykly slouží ke zklidnění smyslů. Jako když ráno zazvoní budík, hned neotevřete oči naráz, ale postupně, říkáme si, ještě pár sekund, ještě pár minut si dám. Takto se mysl probouzí postupně. Pokud otevřete v pranayama nebo po savasaně oči hned, znamená to, že mysl se vůbec nezklidnila, zůstali jste venku, nešli jste dovnitř.

Abhi vedla páteční medical class 4-5:45

Pecka. Abhi tam byla sama, s Rajlaxmi a mnoha asistenty. Vedla a učila, a mělo to spád, a bylo znát, jak jsou lidi po sále, neschovávají se vzadu u oken, ale mnohem více aktivně se účastní pomáhání.

Sledovala jsem dvě skupiny, na krk/ramena, a skupinu na záda. Abhi chodila po celém sále, věděla o všech sekvencích, a jen střílela pokyny pro asistenty, a často ukazovala jak co dělat. Velmi rychle, intenzivně, žádné zdržování, protože tam jsou reální lidé, který se potřebují dát do kupy. Tzn. z mého pohledu, když odpadlo to napětí, které tam bylo za přítomnosti Geety, tak se člověk uvolní a mnohem víc se naučí.

V neděli odjela do Belluru, protože tam mají teď akci Číňani. Má toho hodně, kvůli tomu stému výročí narození Iyengara, takže vlastně tady vůbec tento měsíc neučí.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.